Anatomia paznokci: czy naprawdę znamy strukturę naszych naturalnych paznokci? Dlaczego tak ważne jest, aby wiedzieć, które części go tworzą?

Poznanie i rozpoznanie anatomii paznokcia jest bardzo ważne, zarówno dla tych, którzy pracują w branży stylizacji paznokci i na co dzień muszą dbać (choćby tylko estetycznie) o paznokcie swoich klientów, jak i dla tych, którzy po prostu pasjonują się tematem stylizacji paznokci.

Pewnie się zastanawiasz, dlaczego to takie ważne … Dziś, opowiadając i pokazując Ci anatomię paznokci, chcemy odpowiedzieć właśnie na to pytanie!

Zaczynamy od razu, mówiąc, że aby móc pracować i postępować z maksymalnym bezpieczeństwem w branży paznokciowej, fundamentalnym warunkiem jest gruntowna znajomość Naturalnej Struktury budowy paznokci: tylko w ten sposób w rzeczywistości technik paznokci potrafią pracować ze świadomością i profesjonalizmem!

Co więcej, można powiedzieć, że jak już wiemy, nasze Paznokcie są często „zwierciadłem” ogólnego stanu zdrowia całego naszego ciała: dlatego znajomość anatomii jest ważna także dla wszystkich tych, którzy są po prostu pasjonatami estetycznej pielęgnacji paznokci!

Paznokieć możemy zdefiniować jako rogówkę, która występuje w naszym organizmie jako półprzezroczysta warstwa umieszczona na końcach palców, składająca się głównie ze zbitej i utwardzonej keratyny (w mniejszym procencie w stosunku do aminokwasów, tłuszczów, wody, minerałów i witaminy).

U gatunku ludzkiego paznokieć ma czworokątny i lekko wypukły wygląd i ma lekko różowy kolor ze względu na kolor znajdującej się pod spodem krwi, która prześwituje przez skórę właściwą: paznokieć jest w rzeczywistości dobrze zakotwiczony w łożysku paznokcia, pasek skóry zwilżony licznymi naczyniami krwionośnymi, z którego otrzymuje niezbędne do jej wzrostu pożywienie!

Ale zobaczmy razem, które „części” składają się na nasz Paznokieć!

Zaczynamy od razu, mówiąc, że struktura naturalnego paznokcia składa się z kilku podstawowych części: macierzy, łożyska paznokcia i hyponychium, płytki paznokcia, lunuli i naskórka!

Macierz!

Możemy zdefiniować Matrycę Paznokci jako „warstwę kiełkującą” naszego paznokcia, czyli głównego producenta komórek, z których składa się Paznokieć!

Zatem paznokieć narodził się dzięki pracy wykonanej przez Matrix, który znajduje się w Korzeniu, a następnie w miejscu niewidocznym dla oka. Matrix aktywuje proces keratynizacji, który decyduje o grubości i rozmiarze naszego paznokcia!

Dlatego, gdy Matrix ulegnie urazowi lub uszkodzeniu, naturalny wzrost samego paznokcia może zostać zakłócony!

Paznokcie i hyponychium!

Jak już powiedzieliśmy, łożysko paznokcia jest skórą właściwą naszej płytki paznokcia; jest to część naszego ciała bardzo bogata w zakończenia nerwowe i naczynia krwionośne (stąd jej typowe różowe zabarwienie).

Dlatego nawet niewielki uraz lub uraz tego obszaru może być bardzo dokuczliwy lub powodować krwotoki.

Należy pamiętać, że właśnie przez łożysko paznokcia zachodzi proces odżywienia i dotlenienia naszych Paznokci, skąd otrzymują one tlen i składniki odżywcze niezbędne do ich wzrostu.

W tym momencie łatwo jest zdać sobie sprawę, że niektóre fałszywe mity związane z żelowymi paznokciami lub żelowymi lakierami do paznokci są całkowicie bezpodstawne: jeśli paznokieć rzeczywiście rośnie dzięki pożywieniu gwarantowanemu przez jego łożysko, brak wysokiej jakości żelu lub żelu Lakier do paznokci może zagrozić jego prawidłowemu wzrostowi lub zdrowiu!

W końcu z łoża paznokcia wychodzi mały pasek skóry, który jest w bliskim kontakcie z opuszkiem palca (jeśli spojrzymy na dolną część naszych paznokci, również mogliśmy to zauważyć) zwany Hyponychium: ta mała część paznokcia odgrywa bardzo ważną rolę, chroniąc łożysko paznokcia przed zewnętrznymi „atakami” bakterii i czynników drażniących!

Płytka do paznokci!

Kiedy już odkryliśmy „kiełkujące” obszary paznokcia, pozostaje prawidłowe zdefiniowanie również płytki paznokcia!

W rzeczywistości jest to część powierzchniowa, a zatem widoczna naszego paznokcia, zbudowana, jak mówi keratyna (zwarta i utwardzona) oraz w znacznie mniejszym stopniu z wody, tłuszczów, soli mineralnych, wapnia itp.

Nasza Płytka Paznokci nie posiada, w przeciwieństwie do Łoża, ani zakończeń nerwowych ani naczyń krwionośnych … więc możemy powiedzieć, że jest to „martwy” element i właśnie z tego powodu możemy bezpiecznie ciąć i spiłować Paznokcie bez doświadczenia jakikolwiek ból fizyczny!

Z kolei Płytka Paznokci składa się z trzech części: Korzenia (obszar, w którym, jak widzieliśmy, jest Matryca Paznokci), Ciała, o którym właśnie mówiliśmy i Końca lub Wolnej Krawędzi.

W strefie blisko Korzenia znajdują się dwa podstawowe elementy: Lunula i Skórka!

Lunula jest widoczna również gołym okiem: w rzeczywistości jest to część paznokcia charakteryzująca się białawym kolorem, którą możemy określić jako widoczne przedłużenie odrostu paznokcia!

Jego kolor jest w rzeczywistości spowodowany tym, że jego komórki nie są jeszcze doskonale zrogowaciałe … i dlatego jest bardziej wrażliwa w stosunku do reszty Body Nail!

W końcu dotarliśmy do ostatniego fundamentalnego elementu anatomii naszych paznokci: naskórka!

To prawdziwe zagęszczenie skóry, którego główną funkcją jest obrona obszaru Korzenia i Matrycy przed wszelkimi szkodliwymi czynnikami, takimi jak bakterie, proszki itp.

Dlatego naskórek, przylegając do powierzchni paznokcia, stanowi prawdziwą barierę dla naszych Paznokci!

Z tego powodu, rekomendujemy, unikać całkowitego usuwania naskórka poprzez cięcie lub usuwanie, właśnie dlatego, że osłabiłoby to ich zdolność ochronną: naszą radą jest zawsze o nie dbać stale zmiękczając i odżywiając za pomocą specjalnych olejków do skórek i ewentualnie delikatnie przesuwaj je z powrotem w kierunku korzenia.

W końcu z łoża paznokcia wychodzi mały pasek skóry, który jest w bliskim kontakcie z opuszkiem palca (jeśli spojrzymy na dolną część naszych paznokci, również mogliśmy to zauważyć) zwany Hyponychium: ta mała część paznokcia odgrywa bardzo ważną rolę, chroniąc łożysko paznokcia przed zewnętrznymi „atakami” bakterii i czynników drażniących!

Tutaj doszliśmy do zakończenia tej wędrówki do odkrycia Anatomii Paznokcia, czyli jego faktycznej struktury: chcieliśmy pokazać szybko i jasno jego podstawowe części składowe oraz rolę, jaką każdy z nich odgrywa dla zdrowia i rozwoju paznokcia!

Mamy nadzieję, że w ten sposób dostarczyliśmy Ci kolejnych elementów wiedzy, przydatnych do pracy zawsze najbardziej i coraz bardziej świadomie, bezpiecznie i profesjonalnie! 

Powiązane artykuły

Odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *