Stymulatory tkankowe najnowocześniejsze rozwiązanie w kosmetologii i medycynie estetycznej

Stymulatory tkankowe stały się jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów kosmetycznych. 

Stymulatory tkankowe co to takiego?

Stymulatory tkankowe to substancje stosowane na skórę w celu stymulacji komórek skóry i przyspieszenia gojenia. 

Po zabiegu skóra zaczyna się regenerować, ulega pogrubieniu i ujędrnieniu. Wstrzyknięte substancje działają jak miliony sprężynek, które przywracają twarzy utaracony kontur. Poprawia się koloryt, drobniejsze zmarszczki ulegają spłyceniu, zwiększa się poziom nawilżenia głebokich i powierzchniowych warstw skóry. Pierwszy efekt widoczny jest natychmiast po zabiegu, na dalsze efekty należy poczekać zwykłe okolo 7-10 dni. 

Takie działanie dzięki zawartości takich składników aktywnych jak aminokwasy, peptydy, polinukleotydy, kwas hialuronowy, kolagen. 

Istnieje kilka podstawowych grup Stymulatorów tkankowych ze względu na zawarty składnik aktywny.

Stymulatory tkankowe, składniki

 • Kwas hialuronowy – w odróżnieniu od preparatów przeznaczonych do mezoterapii igłowej posiada specjalny sposób sieciowania cząstek lub charakteryzuje się dużą masą cząsteczkową. Dzięki specjalnym właściwościom oddziałuje na fibroblasty oraz adipocyty stymulując je do proliferacji. Przykładami preparatów są: Profhilo, Ejal40.
 • Atelokolagen typu I – pochodzenia organicznego ze ścięgien ssaków. Idealny dla skór wiotkich, wymagających poprawy napięcia. Producenci rekomendują preparaty na bazie atelokolagenu dla osób po 25 r.ż. jako profilaktyka starzenia się skóry. Dostępne są też wersje kolagenu dedykowane na obszary ciała takie jak brzuch, ramiona, okolica nad kolanami – czyli wszędzie tam, gdzie skóra ulega wiotczeniu i wymaga poprawienia jędrności. Na rynku można spotkać następujące preparaty: Nithya.
 • Polikaprolakton (PCL) – jest resorbowalnym polimerem. W zależności od właściwości chemicznych jego rozkład może trwać nawet do 2 lat np. Obecnie rynek preparatów estetycznych może poszczycić się opracowaniem stymulatora na bazie PCL w technologii CESABP, który jest całkowicie resorbowalny.
 • Kwas L – polimlekowy – najsilniejszy stymulator tkankowy, wykorzystywany również w chirurgii estetycznej i ortodoncji do rekonstrukcji ubytków kostnych oraz tkankowych. Efekt zabiegu utrzymuje się nawet do 2 lat. 
 • Hydroksyapatyt wapnia – wykorzystywany do zabiegów wolumetrycznych ze względu na głębokość aplikacji, stanowi zarówno implant, jak i stymulator. 
 • Aminokwasy – najczęściej występują w preparatach w połączeniu z kwasem hialuronowym stanowiąc prekursory kolagenu i elastyny. Stymulują regenerację macierzy pozakomórkowej. Dostępne preparaty na rynku to: Sunekos 200.
 • Bursztynian sodu – składnik przeznaczony do redermalizacji skóry, przeciwdziała procesom starzenia się skóry oraz działa antyoksydacyjnie. Stymuluje syntezę białek strukturalnych, takich jak kolagen i elastyna.
 • Polinukleotydy – występują w różnych stężeniach – niskie stężenia około 2mg/ml przeznaczone są do stymulacji okolicy oka i pomagają w takich problemach jak cienie i delikatne zmarszczki okolicy oka. Wyższe stężenia 20-25 mg/ml dedykowane są do intensywnej biorewitalizacji skóry twarzy. Przedstawicielami na rynku beauty są: Nucleofill.

Czym się różnią?

Stymulatory tkankowe różnią się od siebie przede wszystkim:

 • składnikami aktywnymi
 • techniką podania
 • wskazaniami do zastosowania
 • trwałością uzyskanego efektu

Decydując się na wykonywanie zabiegów z zastosowaniem stymulatorów tkankowych należy przede wszystkim odbyć szkolenie, poprzedzone doświadczeniem i sprawnością w wykonywaniu zabiegów mezoterapii igłowej.

Podczas wykonywania zabiegów bardzo istotna jest świadomość na jaką głębokość aplikowany jest preparat. Większość stymulatorów tkankowych należy podawać do głębokiej skóry właściwej lub na granicy skóry właściwej z tkanką podskórną.

 

Jeśli jesteś zainteresowana szkoleniem to zapraszamy do kontaktu:

https://iwonakozak.pl/szkolenie-stymulatory-tkankowe-punkty-bap-i-remodeling/

Powiązane artykuły

Odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *